„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

W świecie minerałów i kamieni szlachetnych

Święta Katarzyna – wieś w leżąca w centrum Gór Świętokrzyskich, u podnóża najwyższego ich wzniesienia – Łysicy, może się pochwalić oryginalną atrakcją turystyczną. Jest nią Muzeum Minerałów i Skamieniałości, jedno  z największych i najpiękniejszych w Polsce.

Przedstawia gromadzoną od dwudziestu lat i wciąż powiększaną kolekcję państwa Ewy i Dariusza Siemońskich. Obejmuje ona ponad tysiąc okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości pochodzących z całego świata. Wśród nich olśniewają najróżniejsze odmiany kwarcu (największy okaz, stukilogramowy zrost kryształów górskich z Arkansas waży aż 100 kg) oraz agaty, ametysty i cytryny brazylijskie. Można też zobaczyć ponad 3-karatowy kryształ diamentu, a także rubiny, szafiry, granaty i inne szlachetne kamienie.

W zbiorach wyeksponowano też minerały polskie, zwłaszcza te pochodzące z Gór Świętokrzyskich. Wśród nich króluje krzemień pasiasty – muzeum posiada jedyną w swoim rodzaju kolekcję tego kamienia.

Oglądanie zbiorów, efektowanie wyeksponowanych i czytelnie opisanych jest jeszcze atrakcyjniejsze, jeżeli skorzysta się z pomocy przewodnika, który również zaprowadzi turystów do szlifierni. Tam można nie tylko zobaczyć narzędzia służące do obróbki kamieni ozdobnych i szlachetnych, ale podczas pokazu obejrzeć jak powstają różne rodzaje szlifów i w jaki sposób wydobywa się blask z kamieni szlachetnych. Zwiedzający mogą też zajrzeć do pracowni jubilerskiej i zobaczyć jak oprawia się biżuterię w srebro. Na koniec w muzealnym sklepiku można kupić pamiątki – począwszy od niewielkich okazów kamieni, a skończywszy na unikatowych dziełach jubilerskich.

Muzeum, mieszczące się w budynku dawnej piekarni działa już 15 lat. W okresie letnim (lipiec, sierpień) czynne jest codziennie od godz. 9 do 18.Bilety kosztują: 10 zł (normalny), 8 zł (emeryci i studenci) oraz 7 zł (dzieci i młodzież szkolna). Pokazy szlifowania i oprowadzanie po kolekcji są dla turystów indywidualnych bezpłatne, jeżeli zbierze się grupa około 6-7 osób. Wszelkie informacje dotyczące muzeum, jego zbiorów i warunków ich poznawania można znaleźć na ich stronie internetowej.  Przy samym budynku mogą być trudności z postawieniem samochodu, brak bowiem parkingu dla odwiedzających. Myśmy postawili auto na terenie mieszczącego się w sąsiedztwie pensjonatu „Marysieńka”, za zgodą miłych gospodarzy.

  • Tekst: Anna Borsukiewicz
  • Zdjęcia: Jerzy Kozierkiewicz

Kontakt:

Galeria „Tajemnice Klejnotów” Ewa Siemońska
ul. Kielecka 20, 26-010 Święta Katarzyna
tel: +48 501 282 691; 41 311 21 16
e-mail: muzeum.mineralow@op.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *