„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

Samochód bezpieczeństwa i medyczny F1 w nowych barwach

Oficjalny samochód bezpieczeństwa, Mercedes-AMG Official Safety Car i oficjalny samochód medyczny Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA w tym sezonie wystąpią w nowych barwach – w intensywnym czerwonym kolorze.

Nowa kolorystyka Mercedesów związana jest z barwami firmy CrowdStrike – partnera zespołu Formuły 1 Mercedes-AMG Petronas, który od tego sezonu będzie również sponsorem oficjalnego samochodu medycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, pojazdem bazowym dla samochodu bezpieczeństwa jest Mercedes-AMG GT R z silnikiem o mocy 430 kW (585 KM). Natomiast zadania samochodu medycznego spełnia Mercedes-AMG C 63 S Kombi. Pod względem technicznym oba auta są takie same jak w roku ubiegłym.

W ostatnich latach Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) uczyniła bardzo wiele dla zwiększenia bezpieczeństwa w Formule 1. Niemniej jednak wypadków nie da się całkowicie wyeliminować i właśnie w tych sytuacjach widać, jak istotna jest praca stewardów oraz niezawodność samochodu bezpieczeństwa i samochodu medycznego. Mamy dwa specjalnie dostosowane pojazdy, wypróbowane na torach wyścigowych i sprawdzone w swoich rolach”, stwierdza Philipp Schiemer, prezes zarządu spółki Mercedes-AMG GmbH.

Przez te wszystkie lata moje samochody bezpieczeństwa nigdy mnie nie zawiodły. Ich wzorcowa niezawodność jest również bardzo istotnym czynnikiem bezpieczeństwa mówi Bernd Mayländer, oficjalny kierowca samochodu Safety Car Formuły 1 od 2000 r. Wciąż na nowo zachwycają mnie ich znakomite osiągi na torze. Cieszę się, że nadal będę jeździł tym samochodem”.

W sezonie 2021 Bernd Mayländer poprowadzi stawkę Formuły 1 na zmianę w różnych pojazdach – po raz pierwszy od 1996 r. Mercedes-AMG podzieli się wymagającymi zadaniami samochodu bezpieczeństwa i samochodu medycznego z innym producentem samochodów – z brytyjską marką aut sportowych Aston Martin. To właśnie Astona Martina zobaczymy podczas otwarcia sezonu F1 – 28 marca na Gulf Air Bahrain Grand Prix 2021. Mercedesy-AMG wystartują natomiast w kwietnia, w drugiej rundzie Formuły 1 we Włoszech, na Imoli. Samochód medyczny prowadzony jest przez południowoafrykańskiego kierowcę Alana van der Merwe.

Podczas wyścigu oba pojazdy stoją w gotowości obok siebie w alei serwisowej. Dzięki zainstalowaniu w każdym aucie dwóch monitorów, załogi na jednym śledzą przebieg wyścigu poprzez obraz transmisji telewizyjnej, a na drugim mają wyświetlaną grafikę z aktualnymi pozycjami poszczególnych aut wyścigowych na torze.

Źródło i zdjęcia: Mercedes Benz Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *