„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

Wystawa pojazdów zabytkowych w Poznaniu

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w zabytkowym pawilonie 2, otwarto czasową wystawę pojazdów zabytkowych pod nazwa Muzeum Motoryzacji.

Muzeum zostało podzielone na kilka stref tematycznych, w których każda prezentuje wyjątkowe klasyczne egzemplarze z różnych stron świata. Pojazdy prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów członków Automobilklubu Wielkopolski, które zostało dodatkowo uzupełnione eksponatami z Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Wśród motoryzacyjnych perełek zobaczyć można, m.in pojazdy pochodzące z USA, Anglii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Polski.

Wchodząc na teren muzeum, swoje zwiedzanie rozpoczynamy od pojazdów pochodzących z linii produkcyjnej Henry’ego Ford’a, nieco dalej stoją amerykańskie klasyki, wśród których wyjątkowym eksponatem jest 113-letni REO Gentelmen’s Roadster.

Na stoisku Włoch wśród prezentowanych egzemplarzy można obejrzeć pięknie zachowanego Fiata 118H/1500 Cabriolet z 1966 roku oraz perełkę w postaci Fiata 514 z 1929, a także dobrze znane motorowery – Vespy. Francja oczaruje zwiedzających m.in pięknem Renault NN Torpedo z 1925 roku, ale przede wszystkim najstarszym eksponatem na całej wystawie – rowerem Clement Safety prosto z XIX-wiecznego Paryża z 1888 roku.

W części muzeum poświęconej naszym zachodnim sąsiadom ekspozycję rozdzielono na motoryzację z RFN i NRD. Perełkami w tej części są: Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku, czy DKW F-5 z 1936 roku oraz ciekawa kolekcja trabantów.

Pośród samochodów osobowych odnaleźć można również inne ciekawe klasyki, które z pewnością przyciągną szczególną uwagę najmłodszych. Wojskowe pojazdy specjalne w strefie militarnej, motocykle oraz rowery to dodatkowe elementy, które dopełniają zabytkową wystawę. Wyjątkowy klimat całej wystawy nadają przedmioty łączące się z daną epoką, z której pochodzą prezentowane samochody. Rekwizyty nawiązujące do lat 60, 70, czy 80-tych wspaniale oddają charakter minionych lat, przenosząc nas do czasów naszych ojców i dziadków.

Odwiedzać Muzeum Motoryzacji można w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 10. W piątek wystawa otwarta jest do godz. 18, w pozostałe dni do godz. 17.

Źródło i zdjęcia: MTP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *