„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

W starych murach nowoczesna ekspozycja

W Mladá Boleslav jest Muzeum Skody prezentujące ponad 120 lat historii tego sławnego producenta pojazdów. Na powierzchni 1800 m² zabytkowej hali produkcyjnej udostępniono zwiedzającym samochody, wiele filmów i dokumentów – wszystko przedstawione w nowym stylu.

Głównymi tematami przewodnimi Muzeum Skody są „Ewolucja”, „Tradycja” i „Precyzja”. Sekcja „Ewolucji” zaprasza w atrakcyjną podróż przez bogate dzieje marki, pełną prawdziwych samochodów, oryginalnych dokumentów, filmów, animacji i not objaśniających. Można tu znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: Jakie były najważniejsze samochody w historii marki? Kim byli ich projektanci? Które przełomy technologiczne przyczyniły się do wybicia firmy?

W sekcji „Tradycja” odwiedzającym zostały zaprezentowane pojazdy z różnych epok, które pokazują ówczesną tożsamość marki. Państwowe limuzyny, samochody produkowane masowo, auta rajdowe – żadna inna marka nie posiada tak zróżnicowanych produktów jak Skoda. Trzeci obszar wystawy „Precyzja”, odzwierciedla produkcję i renowację samochodów.

Jednym z tematów przewodnich jest rola Mladá Boleslav jako centralnego miejsca wytwarzania pojazdów Skody. Pokazane tu eksponaty doskonale uzupełniają kolekcję Muzeum. Znajduje się w nim także wyjątkowa sala „Laurin &Klement”, która na powierzchni 930 m² i mieszcząca 600 osób, zapewnia przestrzeń na wystawy specjalne. Ponadto jest tu restauracja VÁCLAV i specjalna część dla dzieci, dostarczająca rozrywki najmłodszym. Na zwiedzających czeka także sklep z pamiątkami.

Muzeum Skody mieści się w części dawnej fabryki wybudowanej  w latach 1898 – 1912. W trzypiętrowym budynku wytwarzano kiedyś silniki. Zachowując stare mury zewnętrzne, wnętrze całkowicie przebudowano i wyposażono we wszystkie nowoczesne urządzenia niezbędne do ekspozycji.

Źródło: Skoda Auto Polska

Zdjęcia: Autopodroze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *