„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

Pierwsza taka publikacja w Polsce

Na rynku ukazała się publikacja książkowa „Polski Fiat w II Rzeczypospolitej”. Jest to pierwsza w Polsce monografia prezentująca dzieje marki samochodowej Fiat na ziemiach polskich od początku XX wieku do wybuchu II Wojny Światowej. Autorzy w przystępny sposób ukazali rolę, jaką firma Polski Fiat S.A. odegrała w rozwoju rodzimego przemysłu motoryzacyjnego w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Pozycja powstała na podstawie włoskich i polskich dokumentów archiwalnych, publikacji prasowych z tamtego okresu oraz wspomnień ludzi związanych z ówczesnym przemysłem. Wiele z ilustracji jest publikowana po raz pierwszy. Autorami publikacji jest troje dziennikarzy – Anna Borsukiewicz, Filippo Gallino i Jerzy Kozierkiewicz – od kilkudziesięciu lat zajmujących się tematyką motoryzacyjną, a szczególnie historią Fiata w Polsce.

 

Z książki można się m.in. dowiedzieć, że:

  • Pierwsze Fiaty pojawiły się na ziemiach polskich już w 1904 roku.
  • Już w 1913 r. Fiat miał w Warszawie przy ul. Moniuszki salon sprzedaży z windą do transportu aut z podziemnego garażu.
  • Pierwszy autoryzowany serwis spółki Polski Fiat S.A. otwarto już w 1921 r. przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie.
  • Fabryka samochodów Polski Fiat powstała w 1933 r. na warszawskiej Pradze.
  • Wykwalifikowani robotnicy w fabryce Polskiego Fiata zarabiali miesięcznie od 600 do nawet 1000 zł. Były to wynagrodzenia dorównujące wielkością pensjom pobieranym przez wyższą kadrę oficerską.
  • Polskie Fiaty uczestniczyły z sukcesami w krajowych oraz międzynarodowych rajdach i wyścigach samochodowych.
  • Na zamówienie spółki Polski Fiat, batalista Wojciech Kossak namalował obraz „Dwa światy”, którego głównym bohaterem był model 518. Reprodukcję można oglądać w Muzeum Plakatu w Warszawie.
  • W 1932 r. nakręcono film reklamujący Polskiego Fiata 508 z udziałem ówczesnych gwiazd, takich jak Lena Żelichowska czy Adam Aston.
  • Chór Dana w 1937 r. na trasę koncertową po kraju wybrał się Polskimi Fiatami 508, nazywając je pieszczotliwie „ Mordochłapkiem” i „Świstaszkiem”.

Fiat 508 Balilla w Warszawie,1936 r. Zdjęcie NAC.

Dystrybucją książki zajmuje się „PolskaKsięgarnia.pl” z siedzibą w Bytomiu (41-902), przy ul. Piekarskiej 96/13, tel. 32 281 18 18.  Zamówienia można składać elektronicznie na adres https://polskaksiegarnia.pl/Polski-Fiat-w-II-Rzeczypospolitej-Historia-Fiata-na-ziemiach.

O innych ciekawostkach z książki „Polski Fiat w II Rzeczypospolitej” opowiemy jeszcze z „Autopodroze.pl”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *