„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

Klasyki w FSO – powiew zachodu

Wśród samochodów prezentowanych na wystawie „Klasyki w FSO. Wystawa Motoryzacji w Fabryce” osobna część ekspozycji została nazwana „Powiew zachodu”. Są na niej prezentowane auta zagraniczne, głównie zachodnioeuropejskie i amerykańskie.

Starsi z odwiedzających wystawę, dla których oglądanie prezentowanych tam samochodów jest często wędrówką w przeszłość, lata młodości czy dzieciństwa, z sentymentem oglądają pojazdy będące nieraz przedmiotami ich marzeń. Dotyczy to również samochodów z krajów socjalistycznych, marek widocznych na naszych drogach, ale często jeszcze trudniejszych do zdobycia niż auta produkowane w Polsce. Dlatego wiele osób na dłużej zatrzymuje się przy ciągu, w którym ustawiono m.in. Wołgę z 1970 r., Wartburga 311 z 1956 r., Skodę Octavię z 1962 r. czy  Zastavę 1100 P. Wśród klasyków znalazły się także Citroёn 2 CV czyli „kaczuszka”, a nawet Trabant 601niegdyś pogardliwie zwany „mydelniczką” ze względu na plastikowe nadwozie.

Szczególne zainteresowanie wzbudza w tym towarzystwie Ford Anglia z 1965 r. Auto o charakterystycznym wcięciu dachu, ze skośną tylną szybą było u nas prawdziwą rzadkością, ale spopularyzował je film „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć Mercedesów, uwagę przykuwają czerwone Ferrari Mondial T i kabriolet Porsche 944 s2, czarny Jaguar Mark1 z 1959 r. i starszy od niego o ponad ćwierćwiecze Jaguar XJ6, a „koronę” kolekcji stanowią 2 Rolls Royce’y.

Wiele z tych aut Polacy mogli oglądać przez lata tylko na zdjęciach w pismach motoryzacyjnych lub na filmach. Dotyczy to również eksponowanych na wystawie „amerykanów”, takich jak Jeep Grand Wagoner, Chevrolet Apache C10, Dodge Coroner 440, Lincoln Continental Coupe, Ford Mustang cabrio i Ford Mustang GT 350 z 1965 r. Jeszcze dziś wywołują one nasz podziw.

Drugi sezon wystawy „Klasyki w FSO”  dobiega już końca. Można ją oglądać jeszcze tylko w weekend 24 i 25 października w godzinach od 11do 16 (ostatnie wejście o godz. 14.30). Zakup biletów odbywa się on-line. Więcej szczegółów na temat ekspozycji i warunków jej zwiedzania znajduje się na stronach internetowych organizatora.

JK.

Zdjęcia: Autopodroze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *