Wioska Bolcie na Suwalszczyźnie (w gminie Wiżajny) nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie jej położenie. Kilkaset metrów od zabudowań wsi zbiegają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji, a konkretnie Obwodu Kaliningradzkiego. Takie miejsce jest nazywane trójstykiem granic.
Ten nosi nazwę „Wisztyniec” – pochodzącą od znajdującego się już na terenie Litwy miasteczka (po litewsku Vištytis) i jeziora Wisztynieckiego, podzielonego między Rosję i Litwę.
Żadnego trójstyku jeszcze nie widziałam. Z tym większą więc ciekawością wyruszyliśmy z Wiżajn drogą nr 651 w stronę Żytkiejm, wsi leżącej tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Dojeżdżając do wsi Bolcie zauważyliśmy przy drodze drewniany kiosk z napisem „Trójstyk granic”. Urzęduje w nim młody człowiek pobierający po 2 złote od osoby za wstęp na ścieżkę wiodącą do granicy. Cóż, droga do niej znajduje się na terenie prywatnym, więc jego właściciel zarabia na atrakcji turystycznej.
Po krótkim spacerze jesteśmy na miejscu. Wśród łąkowej roślinności wyłania się okrągły, dwumetrowy obelisk z różowego, wypolerowanego granitu, ustawiony na wybrukowanym kole. Czerwone linie pokazują na nim przebieg granic, a złote napisy i herby państw umieszczone na obelisku zaznaczają jego strony należące do Rzeczypospolitej Polskiej, Litewskiej Republiki i Federacji Rosyjskiej. Z dużą frajdą okrążamy go kilkakrotnie, przechodząc z jednego państwa do drugiego.
Za obeliskiem widać ślad wyciętego niegdyś pasa granicznego. Terytorium Litwy oznaczone jest tylko żółtą tabliczką, rosyjskie odgradza zielona siatka z niewielką furtką. Chyba zamkniętą, ale nie próbowaliśmy sie do niej zbliżać, bo tablica umieszczona niedaleko przez Straż Graniczną informuje o zakazie przekraczania granicy państwowej z Polski do Rosji i z Litwy do Rosji. Grozi to 500-złotowym mandatem. Żadnej straży wprawdzie nie widzieliśmy, ale kto wie, czy nie siedzi w krzakach?
Obelisk zaznaczający trójstyk Wisztyniec powstał niedawno, w 2010 roku, w ramach międzypaństwowego projektu „Trójstyk granic – punkt graniczny Wisztyniec – łączy regiony i narody”. Wcześniej stały tu niezależne słupy graniczne trzech państw. Ustawiono tu również kilkujęzyczne tablice mapami okolic, opisem historii tego terenu i atrakcji turystycznych Suwalszczyzny.
A jest ich niemało: chociażby Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce i wypływająca z niego rzeka Czarna Hańcza, głazowisko w Bachanowie czy słynne wiadukty kolejowe w Stańczykach i mniej znane w Kiepojciach, puszcze Romincka i Augustowska.
To był „mój” pierwszy trójstyk. W Polsce jest ich sześć, więc jeszcze będzie co zwiedzać. Poza „Wisztyńcem” najbliższy trójstyk znajduje się na rzece Marycha, niedaleko Stanowiska (gmina Giby, woj. podlaskie), gdzie stykają się granice Polski, Litwy i Białorusi.
Anna Borsukiewicz
Zdjęcia: Autopodroze.pl
GPS N: 54° 21′ 48″ E: 22° 47′ 31″
Pozostałe to:
- trójstyk Polski, Białorusi i Ukrainy na Bugu pod Włodawą (Orchówek, woj. lubelskie);
- trójstyk Polski, Ukrainy i Słowacji na szczycie góry Krzemieniec (Bieszczady Zachodnie);
- trójstyk Polski, Słowacji i Czech pomiędzy miejscowościami Jaworzynka (przysiółek Trzycatek), słowackim Czernem i czeską Hreczawą;
- trójstyk Polski, Czech i Niemiec pomiędzy miejscowościami Porajów, Gródek nad Nysą i Żytawą (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki, gmina Bogatynia).