„Autopodróże.pl wyprawy w przeszłość” należy potraktować z nutą wyobraźni. Wykorzystując prasę XIX i XX wieku oraz inne źródła, staramy się przybliżyć tamte lata poprzez wydarzenia związane z motoryzacją, turystyką, gospodarką. To wyprawy w naszą przeszłość oczami ludzi wtedy żyjących. Nie stronimy także od wydarzeń współczesnych, opisów historycznych powstałych obecnie czy ważnych jubileuszy. Wszystko jednak powinno mieć związek z historią.

Garbusy i ogórki w Pępowie

Polskie „królestwo” Volkswagena znajduje się na Kaszubach, a dokładnie w leżącej opodal Żukowa wsi Pępowo. Tam Zenon i Ewa Sucheccy umieścili w 2008 roku swoją niezwykłą kolekcję zabytkowych samochodów z Wolfsburga, która niedawno uzyskała oficjalne miano Muzeum Volkswagena – będąc jedyną taką placówką w Polsce i największą w Europie Wschodniej.

Prawdę mówiąc, dowiedzieliśmy się o niej przypadkiem. Przejeżdżając przez Żukowo zobaczyliśmy na autobusie reklamę Muzeum Volkswagena i natychmiast postanowiliśmy je odwiedzić. Nie pożałowaliśmy tej decyzji. To jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć ponad 40 kultowych już „garbusów” oraz „ogórków” w idealnym stanie. Ale nie tylko…

Zwiedzanie muzeum zaczyna się od parterowej salki, której ściany pokrywają gabloty z miniaturkami samochodów w różnych skalach (od 1:64 do 1:18). Ich kolory, różnorodność modeli może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Wśród około 900 samochodzików większość stanowią oczywiście Volkswageny, ale wypatrzyliśmy też gablotę z modelikami prezentującymi polską powojenną motoryzację (miniaturki Warszaw, polskich Fiatów, Polonezów i Żuków) i auta pochodzące z „bratnich” KDL-i.

Obcowanie z właściwą skalą samochodów prezentowanych w muzeum zaczyna się na piętrze garażu. Zgromadzone tam „garbusy” (to polskie określenie tych samochodów oficjalnie nazywanych Volkswagen Typ 1, a w wielu krajach noszących miano Beetle, czyli żuk) pozwalają prześledzić, jak wielka była różnorodność modelu najdłużej i najliczniej produkowanego w historii motoryzacji. Jego wytwarzanie, rozpoczęte w 1938 roku, zostało ostatecznie przerwane 31 lipca 2003 roku. Do owej daty powstały dokładnie 21 529 464 egzemplarze aut.

Historię marki i produkowanych przez VW samochodów można prześledzić, oglądając film wyświetlany na ekranie, a potem przyglądając się autom ustawionym w hali. Stoją tu koło siebie m.in. VW garbus z 1956 r. (silnik 1192 ccm, 30 KM, 112 km/h) i z 1957 r. (125 KM, 1965 ccm, 165 km/h), auto z 1961 r. z  odsłanianym miękkim dachem, dalej VW typ 3 z 1969 r. i pierwsze kombi (czyli Variant) typ 3 z 1970 r. Jest też sportowy Volkswagen Typ 14 Karmann Ghia z 1967 r., a obok niego „kuzyn”, czyli Porsche 914 z 1970 r. Oryginalnym wtrętem w tej kolekcji są auta niezwiązane z Volkswagenem – „amerykanin”, piękny czarny Ford T, angielski MG z 1970 r. i stojący skromnie z boku „maluch”, Fiat 126p.

Parter garażu to królestwo Transporterów, zwanych bulikami, a u nas częściej ogórkami. Ustawiono tu Volkswageny Typ 2 z roczników 1965, 76,77,79, 80, 82, a także samochody turystyczne w wersji Westfalia z 1966 r., 1971, 1976 i 1978 r. (seria Limited Champagne Edition II). Wszystkie pięknie odnowione i całkowicie sprawne, nadal nadające sie do dalekich podróży. Jak opowiedział nam spotkany przy Transporterach Zenon Suchecki, jedno z tych aut było na rajdzie w Maroku – pokonało wówczas aż 10 tysięcy kilometrów.

Wraz z właścicielem muzeum zajrzeliśmy do trzeciej z muzealnych sal, gdzie zostały ustawione nowsze modele Volkswagenów i ich kuzynów takich jak Audi czy nawet Skoda, a także auto nietypowe – VW Kübelwagen, czyli samochód terenowy z 1975 roku, w wersji strażackiej.

– Nasza kolekcja zaczęła powstawać w latach dziewięćdziesiątych – opowiada Zenon Suchecki – ale miłość do Volkswagenów, najpierw garbusów, a potem ogórków jest znacznie starsza. Auta tej marki towarzyszą już trzeciemu pokoleniu naszej rodziny.

W sąsiedztwie muzeum jest też warsztat, dzięki któremu wszystkie auta prezentowane w kolekcji państwa Sucheckich są w znakomitym stanie. W warsztacie odzyskują też sprawność i młodość Volkswageny innych właścicieli. Oglądaliśmy tam pięknie odnowionego ogórka – kampera. Doprowadzenie go do takiego stanu trwało pół roku – dowiedzieliśmy się od Zenona Sucheckiego.

Zabudowania Galerii Pępowo zajmują ponad 2 tysiące m². Nie ograniczają się bowiem do części muzealnej i warsztatowej. Jest tu wypożyczalnia samochodów, a także hotel (połączony z muzeum tak, że ma się wrażenie, iż stare Volkswageny wjeżdżają do niektórych pokoi). Oprócz tego gospodarze oferują noclegi w przyczepach kempingowych i na polu namiotowym.

Pan Zenon Suchecki przy minibarku z dobrą kawą i jeszcze lepszym sernikiem.

Organizują też wiele imprez związanych ze starą motoryzacją, o których można się dowiedzieć ze strony muzeum   www.vwmuzeum.pl

Muzeum Volkswagena (z przyległościami) mieści się w Pępowie przy ul. Armii Krajowej 50. Tel. 58 681 82 05 lub 604 704 050. Jest czynne od 1 maja do 30 września codziennie w godzinach 12-18, a poza sezonem od godz. 12 do 17.

Anna Borsukiewicz

Zdjęcia: Autopodroze.pl

Pępowo – wieś w woj. pomorskim, powiat kartuski, gmina Żukowo.

GPS – N: 54°21’41”;  E: 18°23’20”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *