Słońce w zimie

Co w kraju piszczy, Po świecie, Podróze, Warto wiedzieć — Napisane przez: . Opublikowano: 02/02/2010 15:05

Ale ta zima długo trwa. Już chciałoby się więcej ciepła, słońca i zieleni. A może by tak poczuć trochę lata w zimie i wygrzać zmarznięte kości ? Oczywiście bardzo dobry pomysł – wyjazd po słońce jest konieczny. Ale sama chęci to trochę mało. Po podjęciu decyzji warto rozpatrzyć kilka spraw.

Taką strategiczną decyzję trzeba jednak podjąć szybko, a do tego potrzebne są jasne kryteria:

  • oczekiwania (tylko plaża czy zwiedzanie ?)
  • dokąd ?
  • na jak długo i kiedy ?
  • z kim ?
  • w jakiej cenie?

Ponieważ nie jest to stustronicowy poradnik, a tylko krótka refleksja, odpowiedź zawiera się w jednym zdaniu: Musimy podjąć taką decyzję, aby jak najwięcej zależało od nas i abyśmy wybrali naprawdę to, czego chcemy – oczywiście w ramach posiadanych funduszy.

Ideałem jest zaplanowanie wyjazdu z dużym, np. półrocznym wyprzedzeniem, bo wtedy zawsze znajdzie się trochę czasu na poczytanie lub choćby przejrzenie przewodników, porozmawianie ze znajomymi podróżnikami o miejscach pięknych i wartych obejrzenia, czy na zwykłą pogawędkę z handlowcem z biura turystycznego. Jeśli jednak postanowiliśmy wyjechać w ostatniej chwili, to lepiej przygotować się do koncepcji wyprawy spokojnie w domu, niż podejmować decyzję na szybko, w biurze podróży, pod wpływem emocji i wyuczonych frazesów wypowiadanych przez sprzedawcę imprezy turystycznej.

Waga kryteriów jest oczywiście dla każdego inna i dlatego trzeba je uporządkować hierarchicznie, aby od razu szukać rozwiązań możliwych do spełnienia.

Gdy już wiemy, kiedy możemy jechać, na jak długo i jakie przeznaczamy fundusze, następuje etap znalezienia najbardziej optymalnej wycieczki. W świecie globalnej komunikacji elektronicznej polecam na początek wyszukiwarki internetowych biur podróży (np.: www.wakacje.pl, www.travelplanet.pl, www.traveligo.pl, www.rezerwacje.pl itp.). Z ofert tych biur w ciągu około godziny zorientujemy się dosyć dokładnie, które miejsca są dostępne w wybranym przez nas terminie i jaki jest przedział cenowy proponowanych wypraw. Warto te informacje zapisywać, aby je później uporządkować, bo przy dużej ilości danych łatwo wpaść w informacyjny galimatias. Pamiętajmy też o forach internetowych. Osoby podróżujące lubią dzielić się swymi doświadczeniami. Mogą być przydatne, choć te odczucia są subiektywne i nie traktować ich na 100%. Chyba, że są tam opisane jedynie suche fakty dotyczące wyjazdu.

Jeśli stać nas tylko na Europę i jej okolice, to w lutym czy w marcu nie możemy się spodziewać oszałamiającej oferty wyjazdowej w ciepłe miejsca. Pod uwagę można brać tylko Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Cypr i Maderę. Tunezja, choć też popularna, jest w lutym dosyć chłodna. 13 °C jest za niską temperaturą, abym ten rejon polecał na luty.

Średni koszt wyjazdu na osobę do tych miejsc to kwota około 2000-3000 zł za tydzień. Można też znaleźć wycieczki znacznie droższe, lub jak do Egiptu, nieznacznie tańsze, a w LAST MINUTE bywa coś i za 1500 zł. Pamiętajmy, że choć cena wycieczki dla każdego jest bardzo istotna, to często dodatkowe 100 czy 200 zł może nam naprawdę dać sporo więcej zadowolenia i komfortu.

Do innych miejsc w Europie albo nie ma wycieczek, bo to nie sezon, albo są, ale drogie – dla koneserów i globtroterów.

Bogatszym zostaje też Azja, Afryka czy Karaiby za minimum 5000 zł na osobę za tydzień. Oczywiście zdarzają się rarytasy ostatniej chwili, jak np. Sri Lanka (dawniej Cejlon) za 3800 zł od osoby za tydzień. Na to jednak nie ma co liczyć, zwłaszcza, że w Polsce SUPER LAST MINUTE często ma jakiś haczyk, typu hotel w remoncie, pobyt bez wyżywienia i tylko droga restauracja, albo jeszcze jakieś inne dziwne i niemiłe niespodzianki (mało płacisz – mało dostajesz).

Pamiętajmy, że dalsze wyjazdy, poza Europę (z wyjątkiem Egiptu) zabierają nam z wycieczki 2 dni, bo podróż w jedną stronę trwa z reguły cały dzień i przy tygodniowym wyjeździe na wypoczynek pozostaje nam jedynie 5 dni. Dlatego, jeśli można poświęcić więcej czasu, warto pomyśleć nad wyjazdem 10 lub 14-dniowym, niewiele droższym od tygodniowego.

Postaram się porównać te cztery wcześniej zasygnalizowane miejsca pod kątem ich atrakcyjności:

EGIPT nad morzem


Plusy – stosunkowo niedrogo, dużo zabytków, ciepło, piaszczyste plaże i piękne morze, temperatura w lutym 22 °C, wyżywienie dobre (ale zależne od klasy hotelu), jakość usług dobra (w klasach hoteli 4 i 5 gwiazdkowe).

Minusy – lot z Polski do Egiptu trwa ok. 4,5 godz., rejon niezbyt bezpieczny, nietypowa dla Europejczyka mentalność ludzi, obsługa natrętna na napiwki, duże prawdopodobieństwo rozstroju żołądka, trudno dostępny i drogi alkohol. Daleko do Kairu oraz piramid i dosyć drogie wycieczki fakultatywne. Nie można wynająć samochodu i zwiedzać na własną rękę.

CYPR


Plusy – stosunkowo niedrogo, dużo zabytków, ciepło, ale nieco chłodniej niż w Egipcie, piaszczyste plaże i piękne morze, jakość usług dobra (w klasach hoteli już od 3 gwiazdkowe), jedzenie bardzo dobre, można wynająć samochód do zwiedzania na własną rękę, a za około 330 euro popłynąć na rejs do Egiptu (piramidy, Kair), „tracąc” jedynie 1 dzień z wyjazdu, bo płynie się nocami, a w tym czasie śpi w kabinie.

Minusy – lot z Polski na Cypr trwa ok. 3,5 godz., lewostronny ruch samochodowy, temperatura w lutym 17-18°C.

WYSPY KANARYJSKIE

(Teneryfa, Gran Canaria, Fuertaventura, Lanzarote…)

Plusy – stosunkowo niedrogo, ciepło, temperatura w lutym 21°C, piaszczyste plaże, często z ciemnego, wulkanicznego piasku i piękne morze, mnóstwo wspaniałych przyrodniczo miejsc (wulkany, wydmy, jaskinie…), jakość usług dobra (w klasach hoteli już od 3 gwiazdkowych), można tanio wynająć samochód do zwiedzania na własną rękę, jedzenie bardzo dobre, dość tanio (strefa bezcłowa).

Minusy – dosyć długi lot z Polski (około 5-5,5 godz.), mało zabytków.

MADERA


Plusy – piękne morze, wszędzie mnóstwo kwiatów, dosyć ciepło, temperatura w lutym 19-20°C, wiele wspaniałych przyrodniczo miejsc, szczególnie dla piechurów i trekingowców, jakość usług bardzo dobra (w klasach hoteli już od 3 gwiazdkowych), można tanio wynająć samochód do zwiedzania na własną rękę, jedzenie bardzo dobre.

Minusy – dosyć długi lot z Polski – około 5 godz., niezbyt dużo zabytków, stosunkowo drogi wyjazd, plaże skaliste, ale przygotowane.

Jaki jest zatem wynik tego rankingu ? Dla każdego inny, bo to zawsze jest ocena subiektywna, ale zaręczam, że warto być w każdym z tych miejsc.

Jeśli zapadła już decyzja dokąd jedziemy, trzeba zdecydować się na zakup wycieczki. Gdzie zatem to zrobić? W konkurujących ze sobą biurach podróży z reguły nie ma wielkich różnic cenowych, choć nieco taniej może być w firmach, które specjalizują się w organizacji wyjazdów do konkretnych krajów lub ich regionów. Niektóre biura stosują specjalne zachęty bonusowe, licząc np. 100 zł taniej dla osób wybierających się na wycieczkę w mniej popularnych terminach. Nie bójmy się biur internetowych. Tam też mogą dla nas znaleźć coś atrakcyjnego, tyle że rozmowy są jedynie przez telefon i niezbędny jest dostęp do internetu. Oczywiście pamiętajmy też o czymś w rodzaju LAST MINUTE, bo to również czasami jest sposób na tanią i atrakcyjną podróż.

A na koniec jeszcze refleksja:

Kto nie był jeszcze zimą w ciepłych miejscach, a zakosztuje lutowego lub marcowego, egzotycznego słońca, to przypuszczalnie połknie bakcyla wyjazdów po pierwszą w roku opaleniznę. I jak śpiewała kiedyś pani Ela Dmoch z zespołu „2 + 1”, będzie już zawsze starał się „dogonić lato”.

Przydatne strony internetowe:

Zdjęcia pochodzą z serwisu scx.hu. Autorzy zdjęć:
Egipt – Mohamed Aly
Cypr – hiltionius
Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa) – concursa
Madera – akiernan
Obrazek wstępny – Tracy Toh
Napis na piasku – Hugo Humberto Placido da Silva

Tagi: , , , , , , , ,

1 komentarz

  1. Teneryfa pisze:

    Witam
    gorąco polecam teneryfe i jest sporo zabytków tylko trzeba pojechać w głąb wyspy, polecam foto galerie na stronce – http://www.teneryfa24.pl … i fotografie same zaproszą do wyjazdu na teneryfe

Zostaw komentarz